Zapraszam Was dzisiaj w muzyczną podróż poza granice naszego kraju. Będziemy poznawać kulturę ludową naszych sąsiadów.
SŁOWACJA
Najdawniejsze pieśni słowackie miały proste melodie. Przypominały recytację tekstu z towarzyszeniem kilku dźwięków.
Do tańców zaliczamy:
hajduk, czyli zbójnicki,
oraz
odzemek z efektownymi popisami tańcerzy.
CZECHY
W Czechach powstało wiele tańców ludowych. Do najpopularniejszych należy polka.
cymbały
oraz gopak
sopiłkę
ROSJA - typową cechą muzyki rosyjskiej jest śpiewność melodii. Nastrój utworów może być tęskny, żartobliwy, taneczny albo smutny. Wśród pieśni najpopularniejsze są czastuszki, wykonywane solo lub w wielogłosie, a capella albo z akompaniamentem.
Do rosyjskich instrumentów ludowych zaliczamy
bajan
W Niemczech do najbardziej znanych melodii ludowych należą marsze i pieśni, np lendler.
W przeszłości rozpowszechnione były tańce związane z obrzędami i zabawą. Wykonywano je w kole, przy dźwiękach skrobaczek, grzechotek, fletów i rogów.
Niemieccy muzycy ludowi niekiedy wykorzystują w utworach folklorystycznych tarki.
Długie rogi alpejskie to tradycyjne instrumenty niemieckich pasterzy z gór.
LITWA.
Na Litwie powstały sutartinie - starodawne śpiewy wykonywane podobnie jak kanony wielogłosowo. Mają one niezwykłe, surowe brzmienie.
kankles
BIAŁORUŚ -
Na Białorusi można wydzielić sześć, różniących się od siebie, regionów folklorystycznych. Na kształtowanie się ich ludowych kultur muzycznych bardzo duży wpływ miały sąsiednie grupy narodowościowe - Polska, Ukraina, Rosja, Litwa czy Łotwa. Przemieszanie różnych elementów zaznaczyło się oczywiście także w słownictwie - w pieśniach białoruskich mogą pojawiać się słowa rosyjskie, polskie, ukraińskie.
Dla muzycznego folkloru białoruskiego charakterystyczny jest swobodny, lekki oddech, nawet w połowie słowa pieśni, wyjątkowe metrum i długie nuty (być może dlatego, że śpiewało się na dworze). Na północy kraju przeważa jednogłosowość, na południu - zdecydowanie wielogłosowość (polifoniczność). Pieśń ludowa jest pomiędzy człowiekiem a przyrodą, a to sprawia, że wszystko w niej współgra ze sobą, tworzy harmonię. Na Białorusi można odnaleźć wiele tradycyjnych instrumentów ludowych - strunowe, takie jak skrzypce, basetle, bałałajki, cymbały, cytry, liry, gęśle, smyki, są też oczywiście bębny i instrumenty dęte - okaryny, fujarki dwoiste, żalejki (to rodzaj rurki wykonanej z kory brzozowej lub krowiego rogu), są piszczałki z trzciny, organki, trąbki z kory brzozowej i inne. (źródło: https://pismofolkowe.pl/artykul/dziedzictwo-zaginionych-wsi-3067)
Na koniec wracamy ...
Dziękuję za wspólną podróż..